Šiandieninė ekonomika yra gana keista, viskas labai sparčiai keičiasi, kainos europoje ir Lietuvoje sparčiai kyla ir nesimato galo. Kodėl taip yra ir kokie sprendimo būdai aptarsime šiame straipsnyje. Pažvelksime detaliau į infliacijos ir defliacijos finansinius terminus.
Kas yra defliacija ir infliacija ir kaip šie terminai veikia ekonomiką?
Infliacija ir defliacija yra vieni svarbiausių ekonimkos elementų, kurie veikia jūsų finansus jums to nežinant. Ekonomikai blogėjant daugėlio žmonių santaupos pradeda mažėti, todėl tiek verslai, tiek paprasti žmonės pradeda skolintis pinigų paprastoms savo išlaidoms padengti.
Infliacija
Esant didelei infliacijai, pinigai pradeda nuvertėti, o kainos kilti. Šiuo metu europoje ir pasaulyje infliacija yra gana didelė. Lietuva yra viena didžiausių infliacijų turinčių šalių, o tai gali sukelti nestabilumą šalies ekonomikoje.
Defliacija
Defliacija priešingai nei infliacija pinigų vertę pakelia, o kainas leidžia žemyn. Defliacija yra ekonominės stagnacijos simbolis, tai reiškia jog ekonomika po truputį letėja ir gali visiškai sustoti. Didelė defliacija taip pat gali sukelti nestabilumą ekonomikoje..
Kaip infliacija ir defliacija veikia ekonomiką?
Tiek infliacija, tiek defliacija gali turėti teigiamus ir neigiamus poveikius šalies ekonomikai. Infliacija gali padidinti žmonių perkamąją galią bei skatina ekonomikos augimą, tačiau gali sumažinti realų darbo užmokėstį, kuris dažnu atveju nespėja paskui augančią infliaciją. Taip pat infliacija gali priversti bankus pakelti palūkanas, taip sukeliant recesiją. Defliacija gali sukelti panašius scenarijus, jai atsiradus gali pakilti nedarbo lygis, turimos skolos pabrangti, o tai lemtų skolininkų nemokumą, kuris sukeltu bankrotų domino efektą, kuris gali subankrotinti visą ekonomiką.
Infliacijos ir defliacijos svyravimai gali privesti šalies ekonomiką prie didelių iššūkių, todėl centriniai bankai yra atsakingi už jų valdymą, tai jie daro reguliuodami bazines palūkanų normas. Lietuvos centrinis bankas turi palaikyti 2% infliacijos lygį. Šis lygis laikomas optimaliu, nes skatina ekonomikos augimą ir palaiko kainų stabilumą.
Kokios prognozės 2024 metais?
2024 metais infliacija Lietuvoje suletės iki 3%, remiantis Finansų ministerijos ir kitų ekonominių institucijų prognozėmis. Taip atsitiks, nes ECB siekia sumažinti palūkanų normas visoje EU, o tai paveiks ir Lietuvą, taip pat prie infliacijos sumažėjimo prisidės tokie veiksniai kaip rinkos atsigavimas po COVID bangų bei karo Ukrainoje.
infliacijos 3% yra gana pozityvus ir stabilus skaičius ekonomikai, tačiau ECB mažinant palūkanas, galima ir kitas scenarijus – perspaudimo ir sukelimo didelės defliacijos, kuri gali išaukti recesiją, todėl visas procesas yra stipriai prižiūrimas ir detaliai analizuojamas.
Panašūs straipsniai
Paskolos bedarbiams?
Paskolos bedarbiams nėra suteikiamos lengva ranka, tačiau jeigu turi kitų pajamų šaltinių, gauti paskolą yra gana paprasta. Tereikia, jog jūsų norimos paskolos mėnesinė įmoka neviršytų 40% jūsų pajamų
Pirma Paskola Nemokamai?
Galvojate imti greitąjį kreditą pirmą kartą? Neskubėkite ir peržiūrėkite įmones, kurios suteikia pirmąjį kreditą be jokių palūkanų! Tokiu atveju, pirmas kreditas visai nieko nekainuos, jeigu nesulaužysite sąlygų!
Greitieji kreditai
Čia rasite viską apie greituosius kreditus, bei juos suteikiančias bendroves. Sužinokite kiek ir kokiam laikotarpiui galėsite pasiskolinti.